IMG_1042.JPG

W dniu 25.05.2018 roku uczniowie Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Jutrosinie - klasy mundurowe, brali udział w ćwiczeniach ewakuacyjnych z krytej pływalni w Rawiczu. Ćwiczenia tego typu były przeprowadzone po raz pierwszy.

zobacz zdjęcia

Założenie do ćwiczeń brzmiało: W wyniku rozpylenia substancji niewiadomego pochodzenia w szatni krytej pływalni, doszło do podrażnienia oczu i skóry u osób tam przebywających.

Zapach substancji jest wyczuwalny na niecce basenowej. Obsługa basenu podejmuje decyzję o przeprowadzeniu ewakuacji, informując Zastępcę Dyrektora placówki, który natychmiast udaje się na pływalnię oraz Państwową Straż Pożarną i PRM. W obiekcie znajduje się 36 osób ( 32 osoby korzystające z pływalni oraz 4 osoby z obsługi ). W szatni znajdują się 4 osoby ( młodzież szkolna ), 28 osób w niecce basenowej w tym jedna osoba niepełnosprawna ruchowo. Reszta to obsługa.

Głównym celem było sprawdzenie zachowania się obsługi przy tego typu zagrożeniach, ze szczególnym uwzględnieniem sposobów ewakuacji osób o różnym stopniu niepełnosprawności.

Nasi uczniowie brali czynny udział w ćwiczeniach jako pozoranci: osoby siedzące na trybunach, osoby znajdujące się w szatni oraz osoby kopiące się w basenie jako pełnosprawni i niepełnosprawne ruchowo. Dzięki naszym uczniom obsługa pływalni mogła przećwiczyć różne elementy ewakuacji w przypadkach zagrożenia. Wszyscy zostali ewakuowani z obiektu do miejsca zbiórki po ewakuacji. Nasi uczniowie dzięki tego typu ćwiczeniom zdobyli nowe doświadczenia związane z ratowaniem osób w sytuacjach nietypowych.

Po ćwiczeniach zastępca Pana Dyrektora podziękował uczniom za wzorową postawę i zaangażowanie. Bez udziału uczniów naszej Szkoły ćwiczenia tego typu nie byłyby możliwe.