1 129.jpg

W dniu 27 kwietnia odbyła się w Kobylinie jubileuszowa XL Sztafeta Szlakiem Miejsc Pamięci Narodowej. Po raz pierwszy udział w niej wzięli uczniowie Zespołu Szkół  im. Jana Pawła II w Jutrosinie.

zdjęcia

Był to jednocześnie debiut jutrosińskich uczniów w zawodach strzeleckich, którzy od dwóch miesięcy uczęszczają na treningi powstałego niedawno w naszej szkole koła LOK. Organizatorem imprezy był Urząd Miejski w Kobylinie oraz Liga Obrony Kraju Kobylin. Tegoroczne hasło brzmiało „Odebrano Wam Życie, Dajemy Wam Naszą Pamięć”. Celem było oddanie hołdu poległym i zamordowanym w czasie II wojny światowej obywatelom polskim. Cała uroczystość rozpoczęła się przy pomniku przypominającym o zamordowanych mieszkańcach ziemi kobylińskiej w czasie m.in. II wojny światowej. Zgromadzonych powitał burmistrz Kobylina p. Tomasz Lesiński, który opowiedział o historii imprezy i podziękował osobom zaangażowanym w jej organizację. Następnie rozpoczęła się główna część, czyli start i rywalizacja zgłoszonych ekip. Naszą szkołę reprezentowała drużyna w kategorii senior w składzie Maciejewski Grzegorz, Wybierała Mikołaj i Żmuda Adam. W sztafecie mogły wziąć udział trzyosobowe ekipy, które miały do pokonania kilkanaście kilometrów. Pierwszy odcinek prowadził z Kobylina do Smolic, gdzie przy tablicy poświęconej zamordowanym mieszkańcom tej miejscowości odbyło się strzelanie z karabinu pneumatycznego. Następnie drużyny biegły do Długołęki, aby oddać rzuty granatem ćwiczebnym na odległość. Ostatni odcinek trasy kończył się na stadionie w Kobylinie na tamtejszej strzelnicy, gdzie zawodnicy oddali serię strzałów z karabinów KBKS. Po zakończeniu rywalizacji uczestnicy mogli skosztować pysznej grochówki. Podliczono również punktację wszystkich konkurencji i ogłoszono wyniki. Okazało się, że nasza drużyna zakończyła rywalizację na trzecim miejscu. Jest to ogromny sukces, ponieważ chłopcy trenują strzelectwo od niedawna i pokonali wiele doświadczonych ekip. Mam nadzieję, że to dopiero początek osiągnięć, które będą stanowić zachętę również dla innych naszych uczniów.